Cestování

Za Žlutým mořem Kimchy voní (Korea)

za Žlutým mořem kimchy voní (korea) Za Žlutým mořem Kimchy voní (Korea) za zlutym morem kimchy voni korea

Při cestě na víkend na skialpech jsem na internetu narazil na letenky do Koreje. Byly sice z Vídně, ale tou dobou tam byl na stáži kamarád, takže nebylo o čem přemýšlet. Z Vídně neletím přímo do Soulu, ale do Říma, kde mám asi den na krátkou procházku městem a druhý den odlétám do hlavního města Koreji.

Jelikož kdekoli na výletech rád potkávám místní lidi, snažím se plánovat maximum kontaktu s domorodci a alespoň povrchově proniknout pod pokličku lokálních tradic. Naplánoval jsem si tedy, nocleh pres službu Couchsurfing (jde o to, že vy jedete do jeho země, ubytování a pohostinství máte u něj zdarma, přičemž on přijede do Vaší země k vám domů a vy jej pohostíte také zdarma) u jednoho místního chlapce, se kterým jsem i nadále v kontaktu a stali se z nás přátelé.

Členové rodiny jsou velmi milí, snaží se mi maximálně vyjít se vším vstříc, neustále se ptají, zda mi nic nechybí. Jsou trpěliví, jelikož vůbec neznám ani základy zdejšího bontonu.

Korea je země, která si velmi zakládá na tradicích, ostatně jako celá Asie. Stále je zde zakořeněná jistá forma kastovního systému. Kdokoli starší je velmi uctíván a při hovoru s nimi se používají jiná, mnohem zdvořilejší, slova. Například nesmíte přímo oslovit  svého  šéfa, ale musíte se zeptat někoho, kdo je sice služebně starší, ale zhruba váš vrstevník. On/ona se zeptá za Vás a jakmile za Vámi nadřízený přijde, teprve poté se s ním můžete bavit.

za Žlutým mořem kimchy voní (korea) Za Žlutým mořem Kimchy voní (Korea) za zlutym morem kimchy voni korea1

V Soulu jsem strávil celkem 5 dní, z toho 3 dny na začátku a dva dny na konci mého tripu. Soul na mne působí zcela ohromujícím dojmem. Nacházejí se zde moderní, pulsující metropole s více než 10 milióny obyvatel. Už jen počet stanic metra je děsivý – 623. Počet stanic se zákonitě odráží i v množství dopravujících linek metra. Tato skutečnost byla příčinou humorné příhody, která se mi stala, když jsme s Seokwonem (s mým hostitelem) byli domluveni na srazu u jedné konkrétní stanice. Bohužel mi nenapsal, která je to linka,  a tak jsem strávil hodinu a půl s prstem v mapě, než jsem ji našel tu správnou.

za Žlutým mořem kimchy voní (korea) Za Žlutým mořem Kimchy voní (Korea) za zlutym morem kimchy voni korea2

Soul je jako výsek z amerického filmu. Všude mrakodrapy, široké bulváry, ohromné množství lidí a množství světelných reklam, které doprovází každý můj krok. Nemusím připomínat, že není nic jednoduššího, než se tu ztratit. Pokud se Vám to však povede, ostatní lidé jsou velmi ochotní a snaží se Vám pomoci, přestože většinou moc nerozumí tomu, co říkáte. Pomůže Vám také všudypřítomná wifi.

Seokwon učí na místní universitě, proto se mi nemůže věnovat. Domluvám si skrz komunitu CS, místní „průvodkyni“. Jmenuje se Hyunji, je  vystudovaná zdravotní sestřička, studovala v Kanadě, má famózní angličtinu, což se o té mé  říci nedá  ani ve velmi podroušilém stavu.  Právě dokončila školu a hledá práci. Bydlí u svého strýce kousek od Gangnamu.  V jediné čtvrti co znám, díky Psyovi.

Máme sraz u metra, ale musí na mě čekat, jelikož díky jet-legu jsem zaspal. Dokonce byla v Praze asi dva týdny předtím, než jsem přijel já do Koreii. Je velmi ochotná, milá a ukazuje mi město, královské paláce, zahrady i místní trhy. Vypráví  pověsti, filosofii a popisuje, jak by mělo vypadat ideální korejské město. Před městem má být velká řeka a za městem hory. Nemýlíte se, to je Soul.

za Žlutým mořem kimchy voní (korea) Za Žlutým mořem Kimchy voní (Korea) za zlutym morem kimchy voni korea3

Přestože Korea je mnohem vyvinutější, než ČR, je zde obchod u stánku založen zejména na smlouvání, a ten kdo nesmlouvá, jako by nebyl. Směřujeme spolu na jídlo na proslavený rybí trh, kde jako běloch působím nefalšovanou senzaci a každý se mi snaží něco prodat. Jelikož vím prd, nechávám to na mé průvodkyni, ať něco vybere. Vybírá dvě velké chobotnice a nějakou rybu. Docela se na ně těším a usazujeme se v místní vývařovně. Systém občerstvení tu funguje tak, že vy si koupíte mořské plody a v místní restauraci vám je připraví. Pro Evropana je to poněkud nekomfortní, jelikož v tradičních restauracích se sedí na zemi a já jako totálně zkrácený se neustále musím převalovat a vrtět. Tím způsobuji veselí nejenom u mé průvodkyně.

Přinesli nám první chod. Nevěřím vlastním očím, a přestože mám šílený hlad říkám si, že tohle jíst nebudu. Jsou to dvě chobotnice, ale jsou syrové. Zastánci Sushi a raw stravy by to jistě ocenili, pravděpodobně i já, pokud by se jen proboha ještě nehýbaly. Chobotnice jsou nasekané a přesto jsou stále dosti aktivní.  Je to tím, že mají množství nervových zakončení, která jsou stále funkční, a proto talíř vypadá, jako by tam byly žížaly.

za Žlutým mořem kimchy voní (korea) Za Žlutým mořem Kimchy voní (Korea) za zlutym morem kimchy voni korea4

Po oznámení, že pokud si nedám, tak ji urazím, mi nezbývá nic jiného než překonat ostych a poprat se s tím. Ta chapadélka jsou dosti živá, a jak se hýbou nelze je pořádně hůlkami chytit. Po chvíli trápení se mi přeci jen podařilo jedno ulovit a vkládám ho do úst. Vyjekl jsem! Ne bolestí, ale spíš něčím, co člověk nezná. Ta potvora se mi přicucla v puse na jazyk a stále se hýbe. Nezbývá již nic jiného, než kousat jako o život.

Po třech nocích podobných zážitků odjíždím na jih, podívat se k moři. Má cesta směřuje k druhému největšímu městu – Busanu. Busan má tři a půl milionu obyvatel, má rovněž svoje metro. S předstihem jsem si domluvil ubytování ve studentské čtvrti v hostelu. Slibuji si, že potkám zase nějaké podobné dobrodruhy, jako jsem já. Přání bylo otcem myšlenky a ta byla vyslyšena. Potkal jsem tam tři další kluky a společně jsme se pak potloukali po Busanu Švýcara, Singapurčana a Francouze. Studentská čtvrť slibuje neobyčejné zážitky, všechno tu září světly z restaurací a barů a gastronomické potěšení je nevídané.

za Žlutým mořem kimchy voní (korea) Za Žlutým mořem Kimchy voní (Korea) za zlutym morem kimchy voni korea5

Obzvláště populární tu jsou grily, které jsou zabudované ve stole  a jídlo si na nich připravíte sami. Později jsem se dozvěděl, že je to móda z Číny, ale to místním nevadí a mně už vůbec ne. Připravit si něco na grilu před svými přáteli  je přesně to, co Korejci milují – sdílení jídla,  proto je to zde tak oblíbené.

Busan má ohromnou pláž, která město proslavila. Je to něco jako ekvivalent Copacabany v Riu, ale tady vás nikdo nechce okrást. Jmenuje se Haeundae beach, na jejím začátku je krásná rezidenční čtvrt a na konci krásný park s tradičními altánky, parkem a výhledem na moře . Busan má velké množství staveb věnovaných OSN, protože je to jediné město, které nebylo severokorejkými vojsky dobyto a bylo ubráněno v tzv. busanském perimetru. Nachází se zde ohromný park, spíše hřbitov věnovaný obětem tohoto konfliktu a zejména vojákům OSN.

za Žlutým mořem kimchy voní (korea) Za Žlutým mořem Kimchy voní (Korea) za zlutym morem kimchy voni korea6

Kolem města je množství památek, které skutečně stojí za návštěvu. Třeba Geumjeongsanseong, což je stará rozlehlá pevnost kousek od Busanu, která byla vybudována v současné podobě v 18. století a je největší pevností na území dnešní Jižní Koreje.  Další krásnou památkou, která mě oslovila, je budhistický klášter Beomeosa.

za Žlutým mořem kimchy voní (korea) Za Žlutým mořem Kimchy voní (Korea) za zlutym morem kimchy voni korea7

V okamžiku mého příchodu, začínají akorát večerní motlitby.  Nejsou zde skoro žádní turisté, a proto si užívám toho luxusu, jelikož jsem tu já sám a mniši. Sedám si do jedné svatyně, ale jeden mnich mě neustále napomíná, abych seděl rovně. To mi samozřejmě nejde, a tak se po chvilce zvedám a jdu pryč. Našel jsem  si malý altánek, kde se můžu hezky zády opřít o sloup a užívat si místní atmosféru v klidu.

za Žlutým mořem kimchy voní (korea) Za Žlutým mořem Kimchy voní (Korea) za zlutym morem kimchy voni korea8

Po nějaké době přichází mnich, jehož se posunky ruky ptám, zda můžu zůstat. Odpovídá stejnou znakovou řečí, že ano. Pracovně jsem ho nazval Toník, krásně se směje a po chvilce začíná s obřadem. Zavírám oči a nechávám se unášet jeho hrdelním zpěvem,  tlukotem paliček a bubínku někam daleko.

za Žlutým mořem kimchy voní (korea) Za Žlutým mořem Kimchy voní (Korea) za zlutym morem kimchy voni korea9

Procházím se v okolí kláštera, kde mě zaujalo množství koček, které tu žijí v symbióze s mnichy.  Jsou tu krásné, velké a  barevné brány, velké sochy želv a jiných zvířat, dále se zde pyšní velké nástěnné malby z budhistické mytologie. Zdejší klášter je třešničkou na dortu z mé krátké návštěvy na jihu.

za Žlutým mořem kimchy voní (korea) Za Žlutým mořem Kimchy voní (Korea) za zlutym morem kimchy voni korea10

Musím se přesunout zpět na jednu noc do Soulu, kde jdeme na rozlučkovou večeři s Hyunji a Seokwonem.  Po výborné večeři, která konečně (alespoň  vzdáleně) připomíná evropské jídlo, což byla korejská obdoba řízku, jdu nakupovat nějaké drobnosti na trh ve čtvrti Hongdae.

Vracím se velmi pozdě domů, ale jelikož mám cestu již  najetou, tak si ji pamatuji. Jede se metrem hodinu!

Ráno balím krosnu a jedu na letiště. Čeká mě let do Evropy a další dobrodružství, o kterých zase příště!

Petr Janák

Foto autora

O autorovi

Yegor Konyshev

Zanechat komentář

*

code