Naše novinky

Očekán? Čekil? Čekun? Kdo je?

Dojemný, roztomilý a trochu nešťastný tvor na fotce se podobá slonu, mroži a hmyzu najednou. Skulpturu Homunculus Loxodontus vytvořila nizozemská umělkyně Margriet van Breevoort. Ten se nyní usadil v dětské nemocnici LUMC, kde zpříjemní čekání mladých pacientů. V těchto dnech autorka zvláštního tvora poskytla časopisu Školní noviny interview.

Očekán? Čekil? Čekun? Kdo je? smallhomunweb2

Foto: margrietvanbreevoort.nl

Jaká je historie sochy Homunculus Loxodontus?

V loňském roce jsem se zúčastnila výstavy s názvem Beelden (Obrázky) v Leidenu, Nizozemsko. Dostala jsem za úkol něco vytvořit. Chtěla jsem vytvořit skulpturu nejen o medicíně nebo nemoci, ale spíš o samotných pacientech. Představila jsem, jak člověk čeká na svůj osud v čekárnách ordinací a nemocnic a věří ve změny k lepšímu. Chtěla jsem, aby Homunculus Loxodontus byl roztomilým společníkem, byl přesně tím, kdo dává komfort a také vás rozesměje. Jeho pohled je trochu zábavný , že jo?

Snažím se, aby diváci věřili v nemožné, ve svět bez omezení. Proto své sochy nechám umístit bez podstavců, někdy v nečekaných místech. Zdá se, jako by přišly a tam se zastavily.

Každý den vaše dílo získává popularitu v Evropě i mimo ni. Samotný název sochy je Homunculus Loxodontus. Ale jak ho nazývají lidé?

No… Pravě v Rusku mu říkají Ždun. Jak mi bylo řečeno, není to skutečné slovo, ale znamená to “někdo, kdo čeká”. Na Ukrajině se jmenuje Počekun, ale nemám ani ponětí, co to znamená.

Očekán? Čekil? Čekun? Kdo je? 16386858 1864084787172294 4082836955773132712 nJaké osobní objevy jste odhalila během vytváření?

Během tvorby jsem obvykle zaměřena na techniku, takže v tomhle není žádná filozofická úvaha. Ale vždy se snažím dělat nové věci, učit se nové techniky. Nechci být omezena způsoby tvorby. Jediným omezením by měla být moje představivost.

V sociálních médiích se objevují na veřejnost karikatury, ve kterých Homunculus cestuje po slavných uměleckých dílech. Co si o tom myslíte?

Mně se to fakt moc libí 🙂 Jsem ráda, že můj tvor je prezentován v těchto klasických dílech. To je mnohem lépe, než když ho lidé uvádí do vtipných memů.

Očekán? Čekil? Čekun? Kdo je? Mona

Jako Leonardova Mona Lisa, také na někoho čeká…

Mgr. Evžen Bidnenko

O autorovi

Evžen

Zanechat komentář

*

code