Cestování

Exotický ráj na Palau

Jednoho chladného dne v práci koukám do mobilu a v tu chvíli mi přišel email. Obsahoval informaci o levných letenkách na Palau. „Cože? Na Palau?“ Nevěřícně koukám do mobilu. Ihned jdu na internet, kde si informace ověřuji. „Je to tak. Neváhám!“

Exotický ráj na Palau IMG 1988

O Palau vím jen díky své zálibě v historii (konkrétně o historii 2. světové války), jelikož se zde odehrála jedna z nejkrvavějších bitev Pacifického tažení proti císařskému Japonsku. Palau leží v jihovýchodní Asii zhruba 900 km východně od Filipín a cca 900 km severně od Indonésie. Leží téměř na rovníku, je zde stabilní tropické podnebí, kde se střídá období dešťů s období sucha. Díky své poloze jde o místo, na které sedí formulace „middle of nowhere“ lépe, než kdekoli jinde. Toto souostroví bylo až do roku 1994 pod správou USA, měnou jsou dolary. Rovněž množství legislativy je převzaté z USA.

Exotický ráj na Palau IMG 2273Cesta do této exotické krajiny není z nejjednodušších. Letím z Amsterdamu do Bangkoku odtud na Taiwan a konečně z Taiwanu je přímý let na Palau. V letadle jsme strávili více než 24 hodin, ale ten výsledek za to stojí.

 

Ubytováni jsme v největším městě Kororu, což je centrum všeho dění. Hlavním městem je Ngerulmud, kde je nově vybudovaný ohromný kapitol. Dokonce se pyšní jedním nej, jelikož se jedná o nejméně lidnaté hlavní město na světě. V Kororu je místní nemocnice, přístav a veškeré další zařízení od restaurací až po obchody. Přiletěli jsme sem koncem listopadu, kdy se zde slaví den díkuvzdání. Zdejší atmosféra na mě působí trochu komicky, jelikož jsou zde k vidění vánoční ozdoby, které kontrastují s 30°C vedrem a 100% vlhkostí.

Většinová populace Čechů si představuje jako ráj na zemi místo, kde se pohybuje teplota kolem 30°C, nebe bez mráčků, kokosové palmy, nekonečné pláže s bílým pískem a minimum lidí. To vše na Palau naleznete!Exotický ráj na Palau IMG 2233

Palau je hlavně o výletech, v Kororu jsou asi dvě muzea, k vidění toho zde moc není. Pláže jsou mimo Koror a je potřeba se za nimi rozjet lodí. My jsme si pronajali auto a projeli všechna místa, kam se dalo s autem dostat. Bylo to velice zajímavé. V Kororu jsou už lidé na turisty zvyklí, tak je chtějí patřičně pumpnout. Lidé, žijící mimo Koror jsou skvělí a velice vstřícní. V okolí se nacházejí dva krásné vodopády, které doporučuji vidět. Je to nádherný výlet, který se dá zvládnout i v žabkách a koupání pod vodopádem uprostřed džungle je zážitkem na celý život.

Doporučuji si taky pronajmout letadlo a podívat se na ostrovy z ptačí perspektivy. Oceán hraje mnoha barvami a člověk z výšky 3m nad mořem tuto nádheru nedocení tak, jako z letadla.

Mezi místa, která je nutné zde vidět, patří zátoka milky way. Jedinečná barva vody dala jméno tomuto místu milky way – mléčná dráha. Barva je zde krásně zbarvená a vypadá jako modré mléko. Důvodem je v podloží jíl, který vodě dává ono typické mléčné zbarvení. Další takové místo je Jellyfish lake. Jedná se o jezero, kde jsou uvězněny medúzy několik stovek let. Protože nemusí bojovat s predátory, ztratily typická žahavá chapadla a je možné se s nimi i vykoupat. Bohužel letos byla populace značně ochromena letošním suchem a v jezeře jich bylo málo.

Exotický ráj na Palau IMG 2242Místní souostroví je potápěčský ráj. Pokud jste fanoušky potápění, podívat se sem je nutností a jistě si zde přijdete na své. Moře ze vzduchu je nádherné a dech beroucí, ale moře pod hladinou slibuje zcela jiné zážitky. Jsou zde želvy, manty, nepřeberné množství barevných ryb a kdo má rád žraloky, zcela jistě se s nimi může setkat. Já žraloky úplně nevyhledával a ani potápěčský kurz nemám, tak jsem se soustředil na přízemní šnorchlování. Ale i to je skvělá záležitost a mně to plně vyhovovalo.

Exotický ráj na Palau IMG 1649

Přestože Palau není po světě vyhlášené jako gurmánská destinace (díky rozmazleným turistům spíše kategorie horních deseti tisíc, kdy jsem se tu já dostal omylem), jsou zde výborné restaurace a jimi nabízené mořské plody jsou špičkové. Bohužel s tím jde ruku v ruce i cena. Celkově se dá o Palau říct, že je to nejdražší destinace, kde jsem zatím byl. Na druhou stranu pokud vás láká exotický ráj bez lidí – jeďte sem!

Petr Janák
Foto autora

O autorovi

Evžen

Zanechat komentář

*

code