Host Naše novinky

Co chybí maturantům?

Nepočítejte s tím, že ihned po zakončení studia nastoupíte na dobrou pozici do práce. Pokud chcete udělat kariéru, začnete například na pozici stážisty nebo asistenta. Pokud Vám to však nevyhovuje, můžete zahájit vlastní podnik stejně jako Jiří Moos.

Co chybí maturantům? Moos

Jiří Moos, jednatel firmy Inspirum

Jak pracovat s mladými lidmi, aby si je firmy získaly a udržely?
Důležité je nové zaměstnance nadchnout pro byznys, kterým se firma zabývá, a zařídit, aby lidé byli co nejblíž centru dění celé firmy. Neméně důležité je, aby mezi lidmi byla potřebná chemie a sympatie. Jejich motivaci je také vyšší zodpovědnost za konkrétní výsledky. V případě větších firem je potřeba mít rovněž nastavenou jasnou politiku platů, která zohledňuje zodpovědnosti a zkušenosti.

Kolik lidí máte ve firmě? Jaký je průměrný věk pracovníků?
18 lidí, průměrný věk je 24 let

Jak dlouho jste tyto pracovníky hledal?
Tým se krystalizuje po celou dobu existence firmy. Od jejího založení v roce 2015 až dodnes. Kvalitní pracovníky stále hledáme, napříč všemi pozicemi ve firmě. Zejména se jedná o programátorské pozice.

Musí se člověk učit na „jedničky” a „dvojky”, aby našel dobrou práci?
Rozhodně ne ve všem, ale dobré výsledky ve škole v nějakém oboru mohou napovědět, kam se po škole pracovně vydat. Je ale potřeba pozorně hodnotit náročnost předmětů. Jednoduše získané “jedničky” nemusí nutně znamenat talent, pokud jsou předměty prostě málo náročné.

Co maturantům z Vašeho hlediska chybí a na čem by měli zapracovat?
Měli by co nejrychleji zjistit, v čem jsou dobří, a získat sebedůvěru. To jde ale získat jen a pouze zkušenostmi z reálného světa. Zdánlivě podřadná praktická práce může přinést velké zkušenosti i přesto, že v daném oboru ve finále nebude člověk pracovat. Nebojte se “zamazat si ruce” fyzickou prací.

Jak by měli studenti volit obor studia nebo budoucího zaměstnání?
Škola, brigády a praxe napoví během studia, kam se vydat. Pokud vás baví v něčem se zlepšovat a něco se učit, jděte do toho. Učení a zlepšování vás totiž bude provázet celý život.

Co byste doporučil maturantům při výběru vysoké školy a následného povolání?
Naslouchejte sami sobě. Pokud budete mít dost zkušeností z brigád a z výsledků na střední škole, sami přijdete na to, kterým směrem se vydat. Neposlouchejte ostatní, pokud vás budou chtít do čehokoli dotlačit. Násilné rozhodnutí se většinou dříve nebo později negativně projeví. Zvolte si alespoň rámcový cíl, kterého chcete dosáhnout, i když ho budete během cesty více či méně měnit.

Jak zahájit vlastní podnikání?
Dejte dohromady lidi, kteří vás doplní znalostmi a kteří jsou stejně nadšení jako vy. Obklopte se lidmi, kteří vás podpoří. Pokud budete mít v zaměstnání pochybnosti, tito lidé vás budou motivovat v dalších krocích. Společně vytvoříte kouli, na kterou se po cestě nabalí další nadšenci.

Jiří Moos
Věk: 24

Škola: Gymnázium F. X. Šaldy v Liberci
Vysoká škola: Fakulta informačních technologií, ČVUT (nedokončené studium)
Životní heslo: Všechno zlé je k něčemu dobré. Nebo taky ne, záleží na vás.
Film: Počátek / Inception (2010)
Kniha: Pravda (Terry Pratchett)
Koníčky: fotbal, filmy, vaření

 

Rozhovor připravil Evžen Bidnenko

 

O autorovi

Evžen

Zanechat komentář

*

code