Životní styl

Abstrakce není špinění

Na základě Českého univerzitního institutu jsou kurzy českého jazyka pro cizince. Osmnáct lidí se učí jazyk a budou skládat zkoušky na vysoké školy a univerzity v České republice. Mezi studenty kurzů mnoho kreativních lidí. V tomto vydání „Školních novin“ budeme mluvit o moderním umění a koníčku Sabiny Saduakassovy z Kazachstánu.

abstrakce-neni-spineni abstrakce není špinění Abstrakce není špinění abstrakce neni spineniLáska k umění u Sabiny se objevila v době, kdy se naučila držet tužku v ruce. Od dětství holčička malovala stěny – proto musela dělat opravy velmi často. Na horní vrstvu tapet jí maminka přilepila papíry. Postupem času však bílé papíry přestaly mladou umělkyni těšit, proto matka koupila papíry vícebarevné, které vypadaly jako různé tapety.

 

Sabina kreslila neustále. Její matka si myslela, že se dcera stane módním návrhářem, protože ona sama by chtěla omezit své oblečení.

 

Ve 4. ročníku základní školy si učitelé všimli talentu Sabiny. Pro lekce literatury holčička připravovala referát o tvorbě Alexandra Puškina a namalovala jeho portrét:

– Referáty jsme psali ručně. Abychom získali vysoké známky, museli jsme dělat ilustrace. Vzhledem k tomu, že jsem z knih v knihovně nemohla vystřihnout obrázek, proto jsem ho musela překreslit vlastní rukou (bez průklepového  papíru!). Moje matka tomu nejdříve nevěřila, posadila mě doma u stolu a zeptala se, zda mohu překreslit další portrét, uposlechla jsem a práce se mi podařila.

Od 5. ročníku základní školy Sabina začala studovat na umělecké škole. Všechno bylo dobré, ale cesta do školy trvala více než hodinu. Po několika letech už Sabina nenavštěvovala uměleckou školu a vzala si soukromé hodiny v blízkosti domu u známé malířky z Kazachstanu Gulmiry Telgozievy.

V roce 2015 se dvacetiletá holka přestěhovala do Prahy, která již vlastnila diplom Kazašské národní akademie umění. Po ukončení malířské dráhy si Sabina uvědomila, že plátna a barvy nebudou její předurčení.

Jsou to jen obrazy. Chápu, že investuji hodně do své práce, a pak v nejlepším případě jsou tyto obrazy jsou dekorací na zdi nebo jimi někdo zakryje dírku. V nejlepším případě v  muzeu budou jen viset, – myslí si Sabina.

Sabina chce dělat animaci a bere soukromé lekce v Praze.

Nestihla se přihlásit na Vysokou školu uměleckoprůmyslovou v Praze (UMPRUM), proto bude dělat zkoušky na Filmovou a televizní fakultu Akademie múzických umění (FAMU). Nestudovala sice dříve animace, ale nevěří, že je to těžké.

abstrakce-neni-spineni1 abstrakce není špinění Abstrakce není špinění abstrakce neni spineni1

– Programy vytváření jednoduché animace, založení jejich principů trvá 2-3 měsíce. Je to reálné i pro mě.

Na přijímací zkoušky Sabina musí poskytnout portfolio její práce. Kromě akademických prací, musí představit komiks. Večery Sabina kreslí komiksy.

– Animace je nejvíce velkoformátová komunikace s lidmi. Děti i dospělé mají rádi karikatury. Karikatury mohou vzdělávat generace, – říká umělkyně.

Její oblíbený karikaturista – Hayao Miyazaki.  Právě jeho práce „Zámek v oblacích“ a „Cesta do fantazie“ ovlivnily rozhodnutí Sabiny. Její oblíbený umělec je Van Gogh, protože si Sabina myslí, že jeho obrazy jsou umění ve své nejčistší podobě.

abstrakce-neni-spineni3 abstrakce není špinění Abstrakce není špinění abstrakce neni spineni3– Dříve, jsem si i já  myslela, že abstrakce je nějaké špinění. Není třeba hledat hlubší význam.  Nesmíme hledět na nic jiného než na to, co je nakresleno, a jak je to namalováno: kombinace barev, krása řádků, složení, protože to  všechno má své zákony.

Sabina má hodně kreseb, které lze popsat jako moderní umění. Během rozhovoru jsme s ní diskutovali o tom, co je moderní umění. Mnoho lidí si myslí, že
abstrakce není umění. Sabina má na věc jiný názor: abychom pochopili abstrakci, musíme se nejdříve naučit kreslit.

– Nevím, jak nazvat styl, ve kterém maluji. Můžu ukázat práci, ale pojmenovat to je dost těžké… snad blízko k expresionismu, abstrakce.

Ve školním roce Sabina snila o práci na Disney, avšak se již nechce věnovat malování princezen. Říká, že z toho již vyrostla. Jejím cílem je zúčastnit se filmového festivalu v Cannes.

Redakce školních novin upřímně přeje Sabine úspěšně skládat zkoušky na univerzitu a dosáhnout úspěchu v umění i v animaci!

Český univerzitní institut vzdělává zahraniční studenty od roku 2006. Během téměř 10 let si český univerzitní institut získal reputaci jako vážená a moderní vzdělávací instituce, jejíž studenti úspěšně skládají zkoušky na univerzity v České republice.

Po celou dobu ředitelství českého univerzitního institutu hledá nové pedagogické přístupy ke studiu, zlepšuje odborné kvalifikace učitelů, školitelů a manažerů.

Po skončení ročních intenzivních kurzů studenti mluví češtinou na úrovni SERR/CEFR B2, a obdrží evropský diplom. Mohou dále absolvovat českou střední školu a na ní rovněž odmaturovat.

www.czui.cz 

O autorovi

Yegor Konyshev

Zanechat komentář

*

code